Albert Einstein (Albırt Aynştayn) Hayatı- Buluşları ve Teorileri (Biyografisi)

sdafsdaf
Alber Einstein

Alber Einstein

Albert Einstein (Albırt Aynştayn)  (Doğumu:14 Mart 1879Ölümü :18 Nisan 1955) yahudi asıllı Alman bir fizikçidir. 20.yüzyılın en büyük kurusam fizikçisi olarak görülmektedir. İstatistiksel mekanik, kuantum mekaniği ve kozmolojiye yaptığı büyük katkıların yanında görelilik kuramını geliştirmiştir. 1921′de fotoelektrik etki olayına yapmış olduğu katkılardan ve kurumsal fiziğe yamış olduğu katkılardan dolayı Nobel Fizik ödülüne layık görüldü.
Ulm’da doğan Einstein, çocukluğunu Münih’te geçirerek burada ilk öğretimi okumuştur. Lise hayatını ise İsviçre’de geçirmiş ve liseyi 1894′te liseyi bitirmiştir ve daha sonra İsviçre vatandaşlığına geçmiştir. Burada sırp asıllı bir öğrenci kızla evlenerek dünya evine girmiştir. İlk görev olarak Bern’de federal patent enstitüsünde yer aldı. Bu görevi dışında kalan boş zamanlarını modern fiziğin ortaya atmış olduğu problemler hakkında araştırma ve düşünme fırsatı oldu. Max Planc‘in kuvantum teorisi ile atomun yapısını araştırdı. Brown hareketinin yapısını incelerken buna ait bir teori geliştirerek Avogadro sayısını hesaplayarak bu teorisini denemiştir. Kuantum’un önemini anlaması ve bunu ışıma enerjisine uygulaması dehasının göstergesiydi. Bu çalışmalarını sürdürürken “Annalen der Physik” dergisinde bir kaç yayı yayınlayan Einstein, burada yayınladığı yazılardan birinde görecelik teorisinin temelini atmıştır. 1909 yılında Einstein Zürih Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olmuştur. Bundan sonra Prag’a gitmiş ve burda bir yıl kalmıştır. Daha sonra Zürih Ensitüsünde Profesör olarak görev yapmıştır. 1913 yılında Prusya Bilimler Akademisi’ne üye olmuş ve  daha sonra Berlin Kaiser-Wilhelm Enstitüsünde dersler vermeye başlamıştır. Alman asıllı olmasına rağmen I. Dünya savaşı sırasında tarafsız kalmıştır.

İlk evliliği yürümeyen Einstain, ikinci kez akrabası olan bir kadınla evlenmiştir. II. Dünya savaşı sırasında Almanya’da başlayan Nasyonal Sosyalizm (Nazi) akımından bir çok yahudi asıllı bilim adamı gibi oda etkilenmiş ve Fransaya yerleşmiştir. Daha sonra buradan Belçika’ya oradanda İngiltereye gitmiştir. Son olarak Amerikaya geçen Albert Einstain 1940 yılında Amerikan vatandaşı olmuş ve burada İleri araştırma esitüsünde profesör olmuştur. Fizik alanında yapmış olduğu çalışmalar modern bilimi ileri derecede etkilemiş ve bunun etkileri günümüze kadar yansımış durumdadır. Einstain’ı en çok popüler eden teorisi ise uzay ve zamanı ele alan izafiyet teorisi oldu. Atomu parçalayarak dünya fizik tarihine bir daha silinmemek üzere adını yazdırmıştır. Daha sonra atomun bu gücünün ölümcül silahlara dönüştüğünü görünce vicdani rahatsızlık duymuştur.

18 Nisan 1955′te geçirdiği bir iç kanamada ameliyatı redederek, insan hayatının suni şekilde uzatılmasını hoş görmediğini ve yeterince yaşadığını belirterek18 Nisan 1955′te hayata gözlerini yummuştur.

Yorum Yap ya da Geribildirimde Buluntrackback: Trackback URL.

Comments

  • einstein hayranı  On 04 Mayıs 2012 at 11:50

    Albert Einstein bu dünyaya gelmiş geçmiş en iyi bilim adamı, en büyük fizikçidir.

  • Albırt Aynştayn  On 03 Eylül 2012 at 14:20

    Aynştayn, Nicolas Tesladan sonra en büyük fizikçidir. Aynştaynın barış sevgisi herkese örnek olmalıdır.

  • ayşenur  On 25 Aralık 2012 at 16:01

    hayatı çok güzel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


+ bir = 9

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>