Baş Ağrısının Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri

sdafsdaf
Baş Ağrısı,Baş Ağrısının Nedenleri,Migren,Sinüs,Baş Ağrısının Tedavi Yöntemleri,Baş Ağrısı Nöbeti

Baş Ağrısı,Baş Ağrısının Nedenleri,Migren,Sinüs,Baş Ağrısının Tedavi Yöntemleri,Baş Ağrısı Nöbeti

Baş ağrısı günümüzün en sık rastlanılan ve teşhisinde en fazla güçlük çekilen hastalık belirtilerinden biridir.Baş ağrısı kimi zaman başlı başına bir hastalık olduğu gibi bazende çoğu zamanda altta yatan bir hastalığın belirtisi olabilir.İnsanların %60 – %70 kadarı hayatlarının bazı evrelerinde baş ağrısı problemiyle karşılaşmıştır.Bununla birlikte doktora başvuran hastaların hemen hemen yarısında baş ağrısı sorunu vardır ancak bunun sadece % 10 kadarında baş ağrısıyla ilgili ciddi problemler vardır.

Baş ağrısını yedi farklı şekilde inceleyebiliriz…

  • Migren
  • Gerilim tipi baş ağrısı (Tension headache)
  • Küme baş ağrısı ( cluster baş ağrısı, horton nevraljisi, histaminik baş ağrısı )
  • Sinüs baş ağrısı
  • Posttravmatik baş ağrısı
  • Kafa içi basınç artışına bağlı baş ağrıları 
  • Kombine durumlar

Migren : 

Migren , nöbetler halinde seyreden genellikle 10-30 yaşları arasında çok yoğun ve şiddetli görülen baş ağrısıdır.Nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte hastaların %60-%70 kadarında genetik faktörlerin rolü olduğu görülür.Genellikle tek taraflı olarak semptom göstermekle birlikte en sık şakak , göz çevresi ve alındır.Migrenin etkisi bazen dakikalar bazen ise günler sürebilir.Migren nöbeti başlamadan daha önce etkisini kusma,bulantı ışıktan rahatsız olma gibi semptomlarla gösterebilir.Migren olduğu düşünülse bile baş ağrısı olan hastalara tomografi ,MR,sinüs filmleri , boyun filmleri ve gerekirse EMG yaptırılmalıdır.

Tedavisi : 

Migrenin başlıca nedeni strestir bu yüzden mutlaka stresten uzak kalınması gerekir.Uyku düzenine dikkat edilmeli ve çok ışıklı aynı zamanda gürültülü ortamlardan uzak durulmalıdır.Alınan bazı ilaçlar veya gıdalar migren nöbetinin başlamasına neden olabilir (monosodyum pentamat, çikolata, kırmızı şarap, peynir, doğum kontrol hapları).Migren tedavisinde bir çok yöntem uygulanmaktadır.Bunlardan bazıları akapunktur ve biofeedback yöntemidir.Bu yöntemlerin bazı hastalar üzerinde olumlu etki yarattığı görülmüştür.

Gerilim Baş Ağrısı (Tension Headache )  :

Zorlayıcı olmayan devamlı bir ağrı vardır. Başlangıçta ensede olur, sonra mengene ile sıkıştırıyor gibi bütün başa yayılır. Günlerce sürebilir, akşamları ağrı daha da artar. Stres, aile ve iş problemleri ağrıyı ortaya çıkarır veya arttırır. Boyun bölgesi kaslarında sertleşme vardır.

Tedavisi :

Ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, ve stresi ve anksiyeteyi giderici ilaçlar kullanılır. Sıcak bir duş, sauna, türk hamamı, masaj hastaların çoğunu rahatlatır. Boyun bölgesine yönelik sıcak ve soğuk uygulamalar, TENS, boyun kaslarını rahatlatıcı egzersizler, biofeedback denenebilir.

Küme Baş Ağrısı (Cluster)  :

Çok şiddetli ve tek taraflı bir ağrıdır. Ağrı göz yuvarlağı arkasında ve zonklayıcıdır. Erkeklerde daha yaygındır. Bu ağrılar birden başlar öncü belirtisi yoktur. Ağrıyan tarafta şişlik, kızarıklık, seğirme olabilir. Ortalama 30-45 dakika kadar sürer. Ancak daha uzunda sürebilir. Az miktarda alkol bile ağrıyı ortaya çıkarabilir.

Tedavisi :

Bu tip başağrıları aylarca senelerce, devam edebilir.Tedavisinde oksijen inhalasyonu, propranolol (profilaksi) ve karbamazapin kullanılır.

Sinüs Baş Ağrısı :

İki taraflı olabilir ve zorlayıcı değildir.Hasta öne doğru eğildiğinde ağrısının arttığını farkeder.Genellikle alerjik bünyeli kişilerde daha sık görülür.Baş ağrısıyla birlikte halsizlik , burunda dolgunluk ve nezle hali görülebilir.

Tedavisi :

KBB uzmanları tarafından sünüzitin tedavi yöntemi ile tedavi edilebilir.

Posttravmatik Baş Ağrısı :

Kafa travması sonucu ortaya çıkıp hastanın kendine gelmesiyle etkisini göstermeye başlar , 6 -12 ay kadar bu etki devam eder .baş dönmesi ile birlikte etkisini gösterir.

Kafa İçi Basınç Artması :

Son zamanlarda başlayan, orta şiddetli fakat şiddeti gittikçe artan bir ağrı şeklidir. Genellikle iki taraflıdır. Ağız ve burun kapatılıp nefes tutulduğu zaman ağrı artar. Sabahları daha kötüdür, geceleri hastayı uyandırabilir. İleri dönemlerde bulantı, kusma, çift görme olur. Göz dibi muayenesi yapılmalıdır. Bu hastalara hemen CT, MR ve EEG yaptırılmalıdır. Tümörler en sık rastlanan kafa içi basınç artışı sebepleridir.

Kombine durumlar :

Günümüzde en sık rastlanılan gerilim tipi baş ağrısıyla migrenin birlikte bulunmasıdır.Ayrıca en sık rastlanan baş ağrılarından birisi de boyun bölgesindeki kireçlenme, fıtık, tümör gibi hastalıklara bağlı olanlardır. Boyun kökenli baş ağrılarında omuz ve kol ağrıları da olmakla birlikte ağrı boyundan enseye ve alına da vurur.

Tedavisi :

Boyun bölgesine sıcak suyla tampon yapılması ve ağrıyan bölgeye yavaş şekilde masaj yapılması ağrıyı hafifletecektir. Baş ağrısı için Bitkisel Yöntemler yazımızı okuyarak bu yöntemlerden bazılarına ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap ya da Geribildirimde Buluntrackback: Trackback URL.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


dokuz − = 6

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>